Gelderland
Afvallen in Wageningen
Wageningen heeft de laagste schatting van alle steden in dit overzicht: 40 procent van de volwassenen heeft overgewicht, ruim elf procentpunt onder het landelijk gemiddelde. Omgerekend gaat het om ongeveer 14.000 mensen. Van de inwoners haalt 58,3 procent de beweegrichtlijn en noemt 76,4 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.
Beweeg over een wijk voor het cijfer
Overgewicht in Wageningen in cijfers
Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.
Volwassenen met overgewicht
40,0%
11,6 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%
- Waarvan obesitas
- 12,0%
- landelijk 16,7%
- Mensen met overgewicht
- 14.000
- van ongeveer 35.000 volwassenen
- Verandering sinds 2012
- −0,7
- procentpunt, in 2012 was het 40,7%
Van 2012 tot 2024
Vergeleken met de gemeenten in de buurt
Plek74van de 75
Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Wageningen op plek 74, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Gelderland is dat plek 10 van de 10.
Alle plaatsen vergelijken- Tiel56,5%
- Wijchen53,3%
- Veenendaal53,0%
- Nederland51,6%
- Ede50,3%
- Arnhem50,2%
- Wageningen40,0%
Overgewicht bij volwassenen, 2024.
De verschillen binnen Wageningen
Achter dat lage gemiddelde zit het contrast van een universiteitsstad. Rond de universiteit ligt de schatting op 24,7 procent, in De Buurt op 52,3 procent. Bijna achtentwintig procentpunt verschil op een paar kilometer. Studenten wonen tijdelijk en zijn jong, en dat drukt het cijfer voor de hele gemeente.
Wageningen Universiteit
24,7%
De Buurt
52,3%
gemiddeld 40,0%
Verdeeld over 9 wijken met minimaal 2.000 inwoners.
| Wijk | Overgewicht | Obesitas | Inwoners |
|---|---|---|---|
| Boven- en Benedenbuurt | 39,2% | 11,9% | 5.605 |
| Centrum | 30,7% | 8,5% | 4.090 |
| De Buurt | 52,3% | 18,8% | 7.100 |
| De Weiden en Boomgaarden | 45,8% | 13,7% | 2.685 |
| Kortenoord | 32,5% | 8,8% | 5.065 |
| Noordwest | 43,4% | 12,3% | 4.690 |
| Nude | 41,7% | 13,3% | 2.705 |
| Veluvia-Hamelakkers | 36,8% | 8,9% | 2.800 |
| Wageningen Universiteit | 24,7% | 6,4% | 2.710 |
Bewegen en gezondheid in Wageningen
In Wageningen sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 62,2 tegen 54,9 procent.
- Sport elke week
- 62,2%
- landelijk 54,9%
- Haalt de beweegrichtlijn
- 58,3%
- landelijk 48,3%
- Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
- 76,4%
- Heeft moeite met rondkomen
- 17,0%
Hulp bij afvallen in Wageningen
Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:
Je huisarts
Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.
Gemiddeld 0,9 kilometer van huis
De gecombineerde leefstijlinterventie
Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.
Een diëtist
Voedingsadvies bij een praktijk in Wageningen of in de buurt.
Veiligheids- en Gezondheidsregio Gelderland-Midden
Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.
Het ziekenhuis
Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.
Gemiddeld 1,8 kilometer van huis
Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.
Veelgestelde vragen over Wageningen
Over deze cijfers
Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.
Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.



